Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul
0532 053 98 75

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme ameliyatı nedir?

Mastopeksi, ya da diğer adıyla meme dikleştirme ameliyatı , özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde , ayrıca menapoz ve kilo verme sonrasında ve yerçekiminin de etkisiyle memenin büyüklüğü ile ilgili önemli bir sorun olmamasına karşın meme dokusunda oluşan hacim kaybı, deride gevşeklik ve çatlaklarla kendini gösteren sarkıklık (meme pitozu) ile başvuran hastalarda estetik olmayan görüntüyü düzeltmek amacıyla yapılan bir ameliyattır.

Meme Dikleştirme ameliyatı öncesi

Meme Dikleştirme AmeliyatıMeme dikleştirme ameliyatı genel anestezi gerektiren ameliyat olduğu için uygun donanıma sahip hastane koşullarında yapılır. Ameliyat süresi, uygulanan tekniğe göre 1,5 ile 3 saat arasında değişebilir. Ameliyat bittikten birkaç saat sonra ayaklanabilirsiniz. Uygulanan ameliyat tekniğine göre göğüslerin içine içerideki biriken kan ve sıvıları dışarıya çekmek için dren adı verilen plastik tüp takılabilir. Eğer takılmışsa genelde 1 gün sonra çıkarılır, çıkarıldıktan sonra evinize dönebilirsiniz.  Meme dikleştirme ağrılı bir ameliyat sayılmaz. Hissedeceğiniz hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca dindirilir. Çok fazla ağrı şikayetiniz olmayacağı için iyileşme dönemini ayakta geçireceksiniz, 2 gün sonra banyo yapabilir, çalışıyorsanız 3-4 gün içinde işinize dönebilir, uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Ameliyatın etkisiyle göğüslerde şişlik, yer yer morarmalar olabilir, olursa bunlar normaldir, 7-10 gün içinde kendiliğinden düzelir. Ameliyatın iz bırakıcı nitelikte olmasından dolayı dikişlerin son derece estetiközenli olarak yapılması, yara izinin belirginliği açısından çok önemlidir. Kliniğimizde yapılan meme dikleştirme ameliyatlarında kendi kendine eriyen gizli dikiş uygulaması yapılmakta olduğundan dışarıdan bakıldığında hiçbir şekilde dikiş görünmez. Bu sayede özel yara bakımı gerekmediği için birkaç gün sonra banyo yapmaya başlayabilirsiniz, üstelik gizli dikiş uygulandığı için dikiş aldırma zahmeti yaşamayacaksınız. 6 ay sonra göğüslerin şekli yavaş yavaş oturmaya başlayacak, gerçek şekil ortaya çıkacaktır. Bu süre içinde ameliyat izlerinin belirginliği azalır, üzerinden 1 yıl geçtikten sonra iyice silik hale gelir.

Meme Dikleştirme Teknikleri

Meme dikleştirme ameliyatı için uygulanan birbirinden farklı teknikler vardır. Hangi tekniğin uygulanması gerektiğine göğüslerin büyüklüğü ve sarkmanın derecesine bakarak karar verilir. Her teknik herkese uygun değildir. Göğüs büyüklüğü yeterli olup hafif sarkması olan kişilerde meme başının etrafından toparlama yapılması yeterli olur. Daha fazla sarkık göğüslerde, sarkıklığı toparlamada yetersiz kalır bu durumda göğsün alt kırımındaki dokuların yukarı taşınması gerekir. Uygulanacak olan tekniğe göre deri fazlalıklarının da alınış şekli değişir. Örneğin meme başı etrafından toparlama işlemi uygulandığında deri fazlalıkları meme başının etrafından alınır, bu durumda meme başının etrafında çember şeklinde ameliyat izi kalır. Meme dikleştirme sırasında alt kısımdaki dokular yukarı taşınıp da buradan da deri fazlalıkları çıkarıldığında meme başının etrafındaki ize ek olarak alt kenara doğru diklemesine uzanan bir ameliyat izi daha olur. Meme dikleştirme ameliyatı hangi teknikle uygulanırsa uygulansın, mutlaka deri fazlalıklarının çıkarılması gerektiği için, alınan derilerin olduğu yerde mutlaka ameliyat izi kalacaktır. Aylar içinde daha silik hale gelen ameliyat izleri, göğsünüzün alacağı yeni şekline gölge düşürmeyecektir. Meme dikleştirme ameliyatı sırasında, çoğu zaman süt bezlerine pek dokunulmadığı için süt vermeye, bebek emzirmeye engel değildir.

Son Yazılar