Terrace Fulya Teşvikiye Mah. Hakkı Yeten Cad.No.13 Center 2 Kat 5 D.5 Fulya - Şişli / İstanbul
0532 053 98 75

HAMİLELİK SONRASINDA GÖĞÜS SARKIKLARI

HAMİLELİK SONRASINDA GÖĞÜS SARKIKLARI

meme-diklestirmee (15)

Hamilelikte meme sarkması ve sonrası

             Bir bayanın hayatının en önemli sürecidir hamilelik, dokuz ay boyunca gerek salgıladığı hormonlar sayesinde gerekse vücudunun bebeğe uyum sağlamak adına uğradığı deformasyon doğum sonrasında anne için büyük sorunlar doğurabiliyor.

                Dokuz ay sonunda göğüsler oldukça büyüyor ve göğüs uçları genişleyip açılıyor. Bu sürecin arkasından emzirme süreci başlayınca annenin göğsü tamamıyla sarkıyor. Vücudun salgıladığı hormon o süreç içerisin de yapılmayan spor ve dengesiz beslenme bunu hızlandırırken kalıcı hale gelip gelmemesi tamamen annenin aktif veya pasifliğine alakalı bir durum. Şöyle ki emzirme sürecinde göğüslerin sarktığı ve süt dolu olduğu için anne açısından iki kat fazla sorun yarattığı düşünülmekte aslına bakılırsa bu dönemde yapılacak pek de bir şey yok fakat emzirme bittikten sonra meme sarkması önlenebilir. Biraz daha açıklayacak olursak özel bir dönem olduğu için bu dönem içerisinde Meme Dikleştirme operasyonu yapılması hiçbir uzman doktor tarafından önerilmiyor çünkü sütün kesilme ihtimali mevcut. Emzirme dönemi bittikten sonra bu operasyon yapılabilinir fakat hamilelik öncesinde veya sonrasında uzman bir jinekolog ile görüşmekte fayda olacaktır.  Bunun sebebi ise Göğüs Dikleştirme işlemi iki ayrı daldan ele alınıyor. Göğsünüz küçük ise uygulanan tedavi yöntemi ile büyük bir göğse uygulanan tedavi yöntemi aynı değil. Her ikisinde de göğse göğsün altına doğru çok uzun ve geniş olmayacak şekilde kesikler açılıyor, buradan sonra ise büyüklüğe göre uygulanan işlem değişiyor. Eğer göğüs büyükse içerisinden yağ kütlesi alınıyor ve göğüs ucu olması gereken seviyeye tekrar getiriliyor sonrasında da açılan yerden estetik bir dikiş atılıyor. Diğer bir yol ise göğsünüz küçük ise uygulanıyor, yine aynı şekilde kesik açılıyor fakat sonrasında önceden hazırlanmış olan kalıplar göğsünüze yerleştiriliyor göğüs ucu aynı seviyeye çekilip genişliği düzenlendikten sonra da aynı şekilde dikiş atılıyor ve operasyon bitmiş oluyor.

                Her iki şekilde de eğer özel bir durumunuz var ise ilgili cerrahla konuşmanız ve planlamanız gerekmektedir. Aksi halde ameliyat sonunda veya birkaç yıl sonra ne yazık ki hayal kırıklığına uğrarsınız. Uzmanınızla konuşup her şeye karar verdikten sonra ameliyat için kendinizi hazır hissedince değişime başlayabilirsiniz.

Son Yazılar